PODZEMNICE
Podzemnice olejná má původ v Jižní Americe, kde rostla planě pravděpodobně v Peru, Brazílii a Argentině. Podzemnice se taky rozšířila do Střední Ameriky a Mexiku. Domestikována byla zřejmě v Peru zhruba před 7,5 tisíci lety, ze dvou divokých druhů Arachis duranensis a Arachis ipaensis. Pod zemí se vytvářejí lusky, které obsahují 1-4 semena, ale nejčastěji dvě. Tato semena mají zpočátku velmi tenkou, křehkou slupku bílé barvy. Když dozrají, je slupka červenohnědá. Tato semena všichni známe pod názvem Arašídy nebo Burské oříšky, lidově buráky.
Účinky na organismus
- působí na nervovou soustavu
- pomáhají předcházet cukrovce a kardio¬vaskulárním onemocněním
- má pozitivní účinky při kožních chorobách
- chrání před zubním kazem
Podzemnice jsou velice výživné. Téměř polovinu objemu tvoří nenasycený tuk. Čtvrtinu pak tvoří sacharidy a další čtvrtinu bílkoviny. Z vitamínů to jsou vitamíny B1, B2, B3 a B5 (látky nutné pro správné fungování nervové a oběhové soustavy). Obsahuje zinek, fosfor, hořčík a vápník. Podzemnice jsou také zdrojem účinných antioxidačních i antibakteriálních látek.
Pěstování
Podzemnici se nejlépe daří v lehkých písečných půdách. Rostlina potřebuje nejméně 5 měsíců teplého počasí a roční srážky 500-1000 mm nebo této hodnotě adekvátní zavlažování. Důležité je sklízet lusky v pravý čas a následná péče, aby nebyly napadeny plísní. Sklizeň podzemnice olejné probíhá ve dvou etapách. Stroj nejdříve odřízne pod zemí kořen, pak podebere podzemní část rostliny, kterou tvoří lusky s burskými oříšky, vytáhne ji na povrch a setřese z ní zem. Po vytáhnutí rostliny ze země necháme ležet na zemi, kde zvolna 3-4 dny schne a ztratí asi třetinu vlhkosti.